Korona virüsü öldüren cerrahi maske üretildi!

Namık Kemal Üniversitesi,  İTO Teknokent, Boston ve Berkeley Üniversitelerinde ortak ARGE çalışması yapan bilim insanları tarafından geliştirilen maskenin corona virüsü öldürdüğü açıklandı.

 

Temas halinde corona ve grip gibi virüsleri %99.6 oranında yok eden antiviral yüz maskesi, gümüş iyonizer ve bio polimer teknolojisiyle coronayla mücadele de devrim niteliği taşıyor.

Piyasada kullanıma sunulan cerrahi maskeler 3 katlı olarak tasarlanıyor ve herhangi bir koruma özelliği bulunmuyor. Ancak,  bu yeni maske nano “gümüş ve bio polimer kitin nano partikül teknolojisi” ile üretiliyor. Aynı zamanda 2 şer kat antiviral iç ve dış özel katmana da sahip olan yeni teknoloji maskenin 4+4 toplam 8 kat koruma özelliği bulunuyor. Maskenin virüsü etkisiz hale getirmesi ise gümüş iyon ve bio polimer kitin nano partikül teknolojisinin virüsle temas etmesiyle, pozitif iyonlar korona virüsü 2-3 dakika içinde yok ediyor.

Turkish American TV’ye konuşan Hipokrat Mask teknoloji lideri ve CEO’su Ertürk Tezcan: “Yeni teknoloji bir virüs ile eski teknoloji 3 katlı cerrahi maskelerle mücadele etmememiz mümkün değildi. Sonuçta istatistiklerde gösteriyor ki bu savaşta yenilmiş durumdayız. Geliştirdiğimiz maskenin temas halinde virüsleri yok ettiğini kanıtladık. 4 bio flement katmanlı, 2 spunbond ve 2 meltblown katmanlı %99.9 filtrizasyon özelliği sayesinde bloke edilen virüs tamamen etkisiz hale geliyor” dedi.

Pandemiyle mücadelede yetersiz kaldığımız şu günlerde eski teknoloji 3 katlı cerrahi maskelerin virüsün çok hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olduğu anlaşılmış durumda. Uzmanlar eski teknoloji maskelerin önümüzdeki 3 yıl daha kullanılmaya devam edilmesi halinde, dünya nüfusunun %88’inin solunum yolları rahatsızlığına yakalanacağına kesin gözüyle bakıyor.

Normal bir insanın ağız içinde ortalama 50 bin ile 150 bin arası bakteri ve mikrop olduğu biliniyor. Kullandığımız cerrahi maskelerin kullanım süresi ise maksimum 2 saat.  Maskeyi taktıktan sonra alıp verdiğimiz her nefes maske üzerinde bakteri ve mikropların birikmesine neden oluyor. Maske kullanımında ilk 2 saat içinde 3 katlı cerrahi maske üzerinde 14 milyon bakteri ve mikrop oluşuyor. 3 saat sonrasında ise bu sayı 5 milyarı buluyor.

Günümüz koşullarında bir maskenin ortalama 1 gün kullanıldığını düşünürsek milyar sayıları bulan bakteri ve mikropları her gün içimize çekerek sağlığımızı riske atıyoruz.

Bunun önüne geçebilmek için yüksek teknoloji ile üretilmiş ve tüm dünya akredite laboratuvarlarından onay almış koruma özellikli maskeleri kullanmamız corona virüsle mücadelede elimizi güçlendirecek.

Gümüş iyonizerli maskenin dışardan gelen virüslere karşı koruma özelliğinin yanı sıra; içerde oluşan mikrop ve bakterileri de ortadan kaldırdığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalar gümüş iyonizerli maskenin astım, vertigo ve diğer solunum yolları rahatsızlıklarını tedavi ettiği kanıtlanmış durumda.

Bir yanıt yazın