Üts Kayıtlı Maske Kullanımı

Hipokrat Maske Sağlık Bakanlığı Üts Kayıtlıdır.

Korona virüsten korunmada en etkili yöntem olan maskeler, aylardır hayatımızın en anında yer alıyor. Ancak satın aldığınız maskenin koruyucu özellikli olması ve tıbbi şartlara uygun üretilmiş olması gerekiyor. Bunun dışındaki maskeler koronavirüse karşı etkin bir koruma sağlamıyor aksine salgını hızlandırıyor.

Salgın süresi boyunca lütfen üts kayıtlı ve koruyuculuğu olan maskeleri kullanın.

TUBİTAK ÜTS NEDİR?

Tubitak ’ın 2018 yılında vatandaşlar için kullanıma sunduğu ÜTS (Ürün Takip Sistemi) sayesinde kozmetik ürün ve tıbbi cihazlar ile ilgili bilgiler kolay bir şekilde elde edilebiliyor.

Kullanıcılar, hem iOS hem de Android cihazlarına ücretsiz olarak indirebildiği uygulama ile makyaj malzemeleri, ıslak mendil, dezenfektan, maske ve daha pek çok ürünün sistemde yer alıp almadığını ürünün kutusunda bulunan barkod numarasını okutarak ya da manuel olarak elle girip kontrol edebiliyor.

Uygulamada, barkod numarasını okuttuğunuz ürün hakkında pek çok bilgi yer alıyor. Bu bilgiler içinde, ürünün ne zaman üretilmeye başlandığı, kim tarafından üretildiği ve ithal olup olmadığı gibi pek çok bilgi yer alıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÜTS KAYDI SORGULAMA BİLGİSAYAR İÇİN

https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/  

Yukarıdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz.

1.Aşama

https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/     Sağlık bakanlığı sitesine girin

2.Aşama

3. Aşama

 

 

 

CEP TELEFONUNDAN ÜTS KAYIT SORGULAMA

Android veya ios uygulama indirme yaparak üts kaydı sorgulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın