Antimikrobiyal & Antiviral Kumaşların Özellikleri

Antimikrobiyal ve antiviral kumaşlar; mantar, bakteri ve virüs gibi mikropların, kumaşın lifleri arasına yerleşmesini engelleme özelliğine sahip maddelerdir. Kumaşların üzerindeki bu mikropların nem ve sıcaklıkla birlikte çoğalması çeşitli hastalıkların yayılmasına neden olur.  Özellikle de insan vücudu ile sürekli temas halinde olan kumaşların bu özelliği taşıması oldukça önemlidir. Antimikrobiyal kumaşlar, sağlık hizmetlerinde ve medikal ürünlerde kullanılabilir. Koronavirüs salgınıyla birlikte son zamanlarda özellikle sağlık ortamlarında, virüsün yayılmasını engellemek için antimikrobiyal kumaşların kullanılması yaygınlaşmıştır. Antimikrobiyal kumaşlar; üzerindeki tüm mikropları yok etme gücüne sahip kumaşlar değildir. En etkili antimikrobiyal kumaşlar için bile virüs ve mikropları öldürmek çok uzun bir zaman dilimi içinde gerçekleşirken bu kumaşların öncelikli amacı üzerindeki mikropların çoğalmasını durdurmak ve yayılmasını engellemektir.

İlginizi Çekebilir; Sağlık Bakanlığı UTS Kaydı Nedir?

Antimikrobiyal Teknoloji Nedir?

Antimikrobiyal ürünler, bakteri, virüs ve mikropların varlığını azaltmak için tasarlanmış ürünlerdir. Antimikrobiyal teknoloji de, bu mikroplara karşı koruma sağlayan ürünler geliştirmek amacıyla bütünleşmiş bilgi, beceri ve uzmanlık yöntemlerini içerir. Antimikrobiyal teknolojisine sahip ürünler; küf, bakteri, virüs ve mikroplara karşı etkili, hijyenik ve daha uzun kullanım ömrüne sahip, mikropların çoğalması ve yayılmasını önleyici ve farklı kullanım alanlarında güvenle kullanılabilecek şekilde tasarlanmış ürünlerdir. Özellikle günümüzde artan koronavirüse karşı kullanacağınız ürünleri seçerken antimikrobiyal teknoloji ile üretilmiş olmasına dikkat etmeniniz önemlidir.

dortkatlimaske

İlginizi Çekebilir; Dezenfektan Kullanımının Sağlığımıza Faydaları

Antiviral Teknolojisi Nedir?

Antiviral kumaş teknolojisi, kumaş üzerindeki zararlı virüs ve çeşitli organizmaların yerleşmesini ve yayılmasını engeller. Bu teknoloji, kumaş üzerinde büyük ölçüde bir koruyucu katmanın oluşmasını ve kumaş virüs ile temas ettiği anda, virüsün %94 oranında etkisiz hale gelmesini sağlar. Antiviral kumaş teknolojisi ile üretilen kumaşların sağlık başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanımı virüs, bakteri ve mikroplara karşı etkin bir koruma sağlar.

Antimikrobiyal ve Antibakteriyel Arasında Ne Fark Vardır?

Antibakteriyel ürünler, bakterilerin yaşamasını ve üremesini azaltan ürünlerken, antimikrobiyal ürünler küflerin de dahil olduğu daha geniş çaplı virüs ve mikroplara etki eden ürünlerdir. Her ikisi de yaygın kullanım alanlarına sahipken, antimikrobiyal ürünleri sağlık ve medikal alanlarda daha çok görmek mümkündür. Yüzeyde kalan daha hafif bakterilere karşı korunmak için antibakteriyel ürünler daha yaygın kullanılır. Daha çok reçeteli kullanıma sahip olan antimikrobiyal ürünler ise insan vücuduna yerleşen ve çoğalan bakterilere karşı daha etkilidir. Antimikrobiyal ve antibakteriyel ürünler arasındaki temel farklardan biri ise; antibakteriyel ürünler mevcut bakteriler üzerinde etkili iken antimikrobiyal ürünler yalnızca mevcut bakterileri öldürmekle kalmaz aynı zamanda bu bakterilerin farklı bölgelere yayılmasının da önüne geçer.
dortkatlimaske2

Özetle, antibakteriyel ürünler, hafif ve orta düzey bakteriler üzerinde etkiliyken, antimikrobiyal ürünler daha geniş skaladaki mikroplar üzerinde etkilidir.

Sağlığınız ve güvenliğinizi düşünerek hazırladığımız antimikrobiyal özellikteki maskelerimizi koronavirüse ve diğer zararlı mikroplara karşı  güvenle kullanabilirsiniz.