Sağlık Bakanlığı UTS Kaydı Nedir? Ne için Kullanılır?

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yönetilen ürün takip sistemi Uts, doğrudan vücut ile temas eden tıbbi cihazlar için direkt olarak takip ve bildirim işlemlerinin yapıldığı yeni bir sistemdir. Ürünün üretiminden, dağıtım ve satış aşamalarına kadar olan tüm basamaklar Uts’ye kayıt yapılarak gerçekleştirilmektedir. Uts kaydı, Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tıbbi cihazlar, kozmetik ürünleri, maske ve eldivenlerin üretiminden alıcıya ulaşana kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilmiş geniş çaplı bir sistemdir. Uts sistemi sayesinde bir ürünün onaylı olup olmadığı görülebilir. Ürünlerin onaylı olup olmadığının denetlenmesi için Sağlık Bakanlığı Uts Kaydı bilgi portalı geliştirilmiştir. Tıbbi Cihaz Listeleri, Tıbbi Cihaz Durumu Sorgulama, Tıbbi Cihaz Bayilik Listesi, Tıbbi Cihaz Firma Listesi gibi bilgilere Sağlık Bakanlığı Uts kaydı sayesinde ulaşılabilir.

utskayitlimaske2

İlginizi çekebilir; Dezenfektan Kullanımının Sağlığımıza Faydaları

Uts Kaydı Olmayan Maskelerin Kullanılmaması Hakkında

Koronavirüs salgınıyla birlikte hayatımıza giren maskeler virüse karşı korunmada en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Birçok farklı çeşitte üretilen maskeler arasından en güvenilir olanını seçmek de oldukça zor. Maskelerin istenen standartlara uygun olduğunu gösteren Uts kaydının Türkiye’de üretilen tüm maskelerde olması gerekiyor. Salgınla birlikte merdiven altı maske üreticilerinin de artmasıyla kullanacağınız maskenin Uts kaydının olması sağlığınız için son derece önemlidir. Sağlık Bakanlığı Uts Kaydı sayesinde kullanıcılar maske, eldiven gibi ürünleri rahat bir şekilde sorgulayabilir. Uts’ye kayıtlı firmaların ürünlerinin Sağlık Bakanlığı’nın denetimine açık olması nedeniyle daha güvenilir ürünler olduğu uzmanlar tarafından da belirtiliyor. Uts kaydı olmayan maskeler denetlenmedikleri için sağlık açısından da ciddi bir risk oluşturabiliyor.

utskayitlimaske

Uts Kaydının Cerrahi Ürünler İçin Önemi

Kullanılacak tüm tıbbi cihazların ve insan vücudu ile temas edecek ürünlerin oluşturabileceği her türlü tehlikeye karşı hasta güvenliği ve halk sağlığı için cerrahi ürünlerin denetim altında tutulması son derece önemlidir. Cerrahi ürünler için Uts kaydının olması; ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetlendiğini, belirlenen standartlara uygun olduğunu ve kullanacağınız cerrahi ürünün sağlığınız açısından bir risk taşımadığını gösterir.

Kullanacağınız cerrahi ürünlerin belirlenen standartlara uygun ve Sağlık Bakanlığı Uts Kaydı’na sahip olması sağlığınız ve güvenliğiniz açısından son derece önemlidir. Bu nedenle ürünlerimizin tümünü insan sağlığını düşünerek Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun olarak üretiyoruz. Ürettiğimiz tüm cerrahi ürünler gerekli izinler alınarak üretilmiş olup Uts kaydına sahiptir. Günümüzde üretilen çoğu maskenin gerekli standartları sağlamaması koronavirüsün yayılma riskini daha da arttırıyor. Bu nedenle koronavirüsle mücadelede en etkili silahımız olan maskelerin denetlenmesi de salgının yayılmasının önüne geçilmesi için ayrıca önemlidir. Sağlık Bakanlığı Uts Kaydı’na sahip olan maskeler gerekli denetimlerden geçmiş ve güvenle kullanılabilir niteliktedirler. Özel filtre teknolojisi kullanılarak hazırlanmış yüksek koruyuculuğa sahip maskelerimiz sizi ve ailenizi koronavirüse karşı güvenle korur.

İlginizi Çekebilir; Gümüş İyonlu Maske Güvenilir mi?