Pandemide Maske Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs pandemisinin yıldönümünü yaşadığımız bu dönemde hayatlarımıza yeni giren ve alışkanlıklarımızı değiştiren bazı ürünler ortaya çıkmıştır. Bu ürünler arasında özellikle maskeler ihtiyaç duymaya başladığımızdan bu yana sürekli yeni modeller halinde piyasada yer almaktadır. Bu durumda bir çeşitlilik ortaya çıkmış olup zorunlu şekilde kullanmamız gereken maskeler konusunda bilgilenerek ona göre tercih yapmamız gerekmektedir. Bizde bu içeriğimizde sizlere pandemi döneminde maske kullanımı hakkında merak edilenlerle, dikkat edilmesi gerekenleri bir arada özetlemeye çalıştık. Bu süreçte günlük hayatta maske kullanımının önemini tekrar hatırlatarak, keyifli okumalar dileriz.

Cerrahi Maske Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cerrahi maskeler günlük kullanım için uygun olan maskelerdir. Bu neticede gün içinde birkaç kez değiştirerek en sağlıklı şekilde kullanmak mümkündür. Daha öncesinde özellikle hastanelerde ve bulaşıcı hastalığa yakalanmayı engellemek için kullanılan bu maskeler, pandemi döneminde herkesin hayatında önemli bir yere gelmiştir. Aynı zamanda bu dönemde pek çok talep olması nedeniyle piyasada uygun olmayan şekilde üretilen ve satışı yapılan cerrahi maskeler yer almaktadır. Bu durumdan etkilenmemeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. Bunların ilki cerrahi maskenin ambalajının üzerinde yazan ya da kendiniz kontrol ederek en az 3 katman filtreleme yaptığından emin olmaktır. Bununla birlikte burun telinin maskede yer alması da tam korunma için oldukça önemlidir. Özellikle de cerrahi maskenin gerekli diğer belgelerle birlikte kutusunda CE ibaresine sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı kişilerde daha pahalı olan maskenin daha iyi olacağı algısı oluşmuş olabilir fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı unsurların bu pahalı maskelerde yer almadığını söylemeliyiz. Fiyatı değil, kaliteyi ve belgeleri kriter olarak almanız en iyisi olacaktır. Son olarak maskeleri satın aldığınız yerin eczane veya bir tıbbi dağıtıcı olması da içinizi daha rahat ettirecektir.

pandemimaske1

Tercih Ettiğimiz Maskeler Sağlığımızı Ne Derece Etkiler?

Tercih edebileceğiniz birçok maske türü olduğu söylemiştik. Peki bu maskeler iyi ya da kötü ne derece sağlığımızı etkiler? Öncelikle çoğu insan kumaş maskeleri tercih etmekte. Bu maskelerin filterleme özellikleri bulunmadığından yalnızca nefes verildiğinde akışı engellemektedir. Bu da sizi tehlikeden koruyamayacağı sadece sizden karşı tarafa geçebilecek mikropları engelleyebildiği sonucunu doğurur.

Uzmanlar mutasyonların da adından söz edildiği bu dönemde daha çok cerrahi ve FFP tipi maskeleri önermektedir. Bu maskeler tek kullanımlık olup kullanıldığı süre boyunca hem sizi hem de karşı tarafı korumaktadır. Özellikle partikül filtrelemesi yapan FFP maskeleri sağlığınız için en doğru tercih olarak öne çıkar. Özel iç kesesi sayesinde kullanıcı tarafında cerrahi maskelerden daha fazla koruma sağlar. Bu maskenin bir alt türü olan N95 maskeler, özel kumaşıyla virüslere karşı en yüksek koruma sağlaması ile bilinir. Son dönemde popülerliğini arttıran gümüş iyon teknolojisi ile üretilen maskeler de özellikle kapalı kalan cilt üzerinde olumlu etkiler yapar.

Ayrıca sahte maskeler olarak adlandırılan ucuz kumaştan üretilen ürünler sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu maskeler üzerine gelen partikülleri tuttuğu gibi korunmanızı sağlamamakla birlikte deri üzerinde de olumsuz etkiler yapabilmektedir. Yani maske tercih ederken her şeyden önce güvenilir olması sağlığımız için en önemli unsurdur.

Maske Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Kriter

Maske kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı kriterler mevcuttur.

  • Bu 8 önemli kriterin ilki ağız ve burunun tam şekilde kapatılmasıdır. Bu sayede solunum yoluyla bulaşan Covid-19 virüsünden en doğru şekilde korunmuş olursunuz.
  • İkinci olarak maskenin ön kısmına hiçbir zaman dokunmamalısınız. Ön bölgeye tutunabilen virüsler ellerinize bu sayede yerleşebilirler.
  • Buna takiben üçüncü olarak eğer bu ön kısma dokunduysanız en az 20 saniye sabunla yıkamalı ya da antiseptikle temizlemelisiniz.
  • Dördüncü sırada maskenizin yırtılma, ıslanma veya kirlenme durumlarında değiştirmeniz gerektiği yer almaktadır.
  • Kullanılmış olan maskeyi kirlenmemiş olarak düşünüp tekrar kullanmamalısınız.
  • Altıncı olarak maskelerin kesinlikle ortak kullanılmaması gerektiğini bilmelisiniz.
  • Maskeyi takarken yanlarda bulunan lastikler kulak kepçesine geçirilir. Bu esnada ön ya da iç yüzeyine dokunulmaması oldukça önemlidir.
  • Sekizinci kriter olarak maskeyi çıkarırken yine yalnızca lastikler tutulup kirlenmenin gerçekleştiği yüzeylere dokunulmaması gerekir. Ardından tek kullanımlık olan maskenizi iplerinden tutup çöpe atmalısınız. Son olarak ise mutlaka ellerinizi önerilen şekilde yıkayınız.

pandemimaske2

Göz atmanızı öneririz; Üts Kayıtlı Maske Kullanımı 

 

Pandemide  Maske Kullanımı Virüsten Korunmak için Yeterli midir?

“Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir.” Öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde sürekli üzerinde durduğu bu cümle bize gerekli tedbirleri alırsak virüsten korunabileceğimizi göstermektedir. Fakat bu tedbirler arasında belkide en önemlisi olan maske kullanımının tek başına yeterli olacağı kanısı gerçeği yansıtmamaktadır. Maske kullanmak pandemi döneminde doğrudan virüs ile karşı karşıya kalınabilecek durumlarda bizi korumayı amaçlamaktadır. Ayrıca maskelerin katmanları gibi yapısal özellikleri bu korumayı ne derece yaptığı açısından da önemlidir.

Gün içinde ofiste, alışverişte ve toplu taşıma gibi yerlerde doğrudan virüsle karşılaşabiliriz. Aslında pandemi sürecinde kalabalık ortamlarda bulunmayı minimize ederek en doğru korunmayı sağlamanız mümkündür. Bulunulan zamanlarda ise solunum yoluyla bulaşan bu hastalığı maskeyle ve özellikle elleri dezenfekte ederek uzaklaştırmak, önerilen tedbirlerin başında gelmektedir. Ellerin hijyenini sağlamak ve yıkanmadığı durumlarda ağız, burun ve göze dokunmamak oldukça önemlidir.

Hasta ya da hastalık şüphesi olan insanlarla temas etmemeniz de yayılmayı engellemek açısından kilit durumdadır. Bu bağlamda sağlık merkezlerini mümkün olduğu sürece az ziyaret etmek gerekmektedir. Eğer kendinizde virüs semptonları varsa maskenizi takarak en yakın sağlık kuruluşuna zaman geçmeden başvurmalısınız. Tüm bunlar Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen hatta alınması zorunlu tedbirlerdir. Bu doğrultuda ancak tedbirlerin tamamını doğru şekilde uygularsak virüsten kaçınabiliriz.

pandemimaske3

 

Sizler de Hipokrat Mask ile; 4+4 Katmanı ile çift maskeye gerek duymadan virüslerden korunabilirsiniz. İçeriğinde bulunan gümüş iyon katmanı ile virüsleri 7 dakikada yok ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilir; Hipokrat Maske Karşılaştırma 

Bir yanıt yazın